--------------

Pigmentové škvrny

Neohrozujú naše zdravie, napriek tomu sú veľmi častým dôvodom návštevy dermatológa. Pigmentové škvrny patria k najčastejším kozmetickým problémom. Nepekné hnedé fľaky sa objavujú v dôsledku nadmernej tvorby a ukladania kožného farbiva (melanínu) v pokožke. Na vznik tejto dermatologickej nedokonalosti, ktorá rozhodne nepridáva na sebavedomí, sú náchylnejšie ženy.

Pigmentové fľaky spôsobujú rôzne faktory a zistiť príčinu ich vzniku nebýva jednoduché. Nežiaduce zafarbenie môže byť podmienené nadmerným slnením, pobytom v soláriu, tehotenstvom, užívaním hormonálnej antikoncepcie, starnutím pokožky alebo aj používaním parfumovanej kozmetiky obsahujúcej éterické oleje v kombinácii so slnečným žiarením. Zvýšená tvorba melanínu môže byť ovplyvnená účinkom ultrafialového žiarenia, ktoré stimuluje pigmentáciu buniek v koži. Na povrchu pokožky sa potom objavujú malé a väčšie pigmentové fľaky.

Možnosti terapie

Pigmentové fľaky spôsobujú rôzne faktory a vystopovať príčinu ich vzniku nebýva vždy jednoduché. Nežiaduce zafarbenie môže byť podmienené nadmerným slnením, pobytom v soláriu, tehotenstvom, užívaním hormonálnej antikoncepcie, starnutím pokožky alebo aj používaním parfumovanej kozmetiky obsahujúcej éterické oleje v kombinácii so slnečným žiarením.