--------------

Blog - Tomar - kozmetika, starostlivosť o pleť, starostlivosť o telo, zdravie a krása

TOMAR radil v novembri

V novembri sme pre vás spustili novinku - pravidelnú poradňu krásy a zdravia. Vaše otázky ste mohli a naďalej môžete posielať na e-mailovú adresu klinikatomar@gmail.com. Prinášame vám prvý súhrn otázok a odpovedí za uplynulý mesiac. Radila vám MUDr. Adriana Tomeková.

 tomekova kancel

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či sú vašimi pacientami aj páni. Som muž, mám 55 rokov. Vždy som mal pocit, že estetická dermatológia je len pre ženy. (Andrej 55)

Dobrý deň Andrej. Úprimne ma teší, že som dostala takúto otázku. Nie ste jediný muž, ktorý si ju kladie. Často sa stretávam s tým, že muži sa ostýchajú a aj keď majú konkrétny estetický alebo dermatologický problém, radšej ho neriešia, akoby mali prísť. Samozrejme, sme tu aj pre vás a u nás na klinike Tomar vás privítame veľmi radi. Či už ide o jazvy, vrásky, ochabnutú a problematickú pleť, nadmerné ochlpenie či nadmerné potenie, to všetko vieme vyriešiť.

Dobrý deň, už od puberty ma trápi príliš mastná pleť. Dlhé roky tiež bojujem s akné, po ktorom mi ostávajú jazvy. Čo je najlepšie na takéto jazvy?  (Ľudmila 27)

Dobrý deň Ľudmila, s mastnou pleťou bojuje celý život množstvo pacientov. Na trhu sú dnes doslova kvantá rôznych čistiacich prípravkov a kozmetických produktov na ošetrenie mastnej pleti. Ja svojim pacientom odporúčam, aby používali výhradne dermatokozmetiku. Dôležité je tiež vybrať si tú správnu podľa typu pleti. Ideálnym riešením je konzultácia s dermatológom, ktorý vám poradí, čo je pre vašu pleť najlepšie. Čo sa týka jaziev, u nás na klinike ich odstraňujeme hlbokým peelingom, ktorý musí byť aplikovaný skúseným lekárom. Hlbšie a výraznejšie jazvy odstraňujeme laserom.

Dobrý deň, mám kožnú dermatitídu a chcela by som sa vás opýtať, čo mám používať, aby zmizla, resp. čo s ňou mám robiť. (Natália 23)

Dobrý deň Natália. Keďže poznáte svoju diagnózu, predpokladám, že dermatológa ste už niekedy v minulosti navštívili. Práve on by vám na základe osobnej konzultácie a vyšetrení mal určiť vhodnú liečbu. Určite teda odporúčam ďalšiu návštevu. Dovtedy vám odporúčam nasledovné: aby ste predchádzali zhoršovaniu kožného nálezu, používajte výhradne produkty, ktoré sa už radia do takzvanej dermatokozmetiky. V lekárni vám poradia, ktoré to sú. Pomáhajú aj liečivé rastliny. Účinne pôsobí nechtík, srdcovnica, sladovka, žihľava, lopúch, púpava, černuška siata, harmanček či napríklad jojobový olej. Treba vyskúšať diétu s vylúčením dráždivých jedál, mlieka, vajec, syrov a výrobkov z pšenice. Naopak zvýšte konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. Všeobecne platí, že pri dermatitíde by mala byť pokožka pravidelne premasťovaná, preto si ju minimálne 2x denne dôkladne ošetrujte.

Dobrý deň pani doktorka, mám 44 rokov a chcela by som si dať spevniť pery. Nechcem ale nič invazívne. Tiež ich nechcem mať iné, väčšie a už vôbec nie vypuklé. Chcem sa jednoducho vyhnút efektu „kačky“. Túžim, aby boli pevnejšie a neovísali. Viete mi niečo odporučiť? (Eva 44)

Dobrý deň Eva. Samozrejme. Existuje mierne invazívna metóda vyplnenia pier kyselinou hyalurónovou. Pri takýto požiadavkách ju aplikujeme len v malom množstve. Vďaka tomu pery vyzerajú prirodzene a získavajú krajší tvar. Kyselina hyalurónová je prirodzená látka, ktorá sa nachádza vo všetkých živých organizmoch. Pacientmi je preto veľmi dobre tolerovaná. Má veľmi málo nežiaducich účinkov a pri jej podávaní nehrozí alergická reakcia.

Aplikujeme ju vo forme priehľadného gélu tenkou ihlou do červene pier. Gélová konzistencia umožňuje ľahké tvarovanie výplne a perám dodá želaný tvar presne podľa požiadavky. Zákrok trvá 10 až 20 minút. 

 

Neváhajte sa opýtať na čokoľvek o našich procedúrach a o ich priebehu. Vaše otázky alebo aj fotografie s konkrétnym problémom nám zasielajte na e-mailovú adresu klinikatomar@gmail.com. Každý mesiac Vám v poradni odpovedia MUDr. Tomeková, MUDr. Murárová alebo MUDr. Pastyriková.