--------------

Nadmerné potenie, hyperhidróza

Nie je potenie ako potenie. Hyperhidrózou (nadmerným potením) trpia približne 3 % svetovej populácie. Príčin môže byť hneď niekoľko. Od chorôb ako je tuberkulóza, obezita, vysoký tlak, cez ochorenia štítnej žľazy až po menopauzu.

Primárna hyperhidróza, čiže nadmerné potenie postihuje najčastejšie oblasti podpazušia, dlaní a chodidiel. Začína sa objavovať v období puberty. V dospelom veku spôsobuje výrazný diskomfort.

Ak trpíte nadmerným potením bez preukázania organickej alebo psychickej príčiny, je tu veľká pravdepodobnosť, že ide o emocionálnu hyperhidrózu (nadmernú tvorbu potu pri emóciách ako sú: stres, nervozita, strach, napätie, radosť).

Ľudia postihnutí týmto ochorením sa často dostávajú do nepríjemných a stresových situácií. Mnohí sa preto radšej držia v úzadí a neveria si. Potenie sa tak stáva psychologickým problémom a môže viesť až k depresiám. Dá sa povedať, že priamo zasahuje do každodenného života postihnutých ľudí.

Stupne hyperhidrózy:

Ľahká hyperhidróza

Podpazušie, dlane a chodidlá sú veľmi často vlhké, v podpazuší sa tvoria škvrny na oblečení s priemerom cca 5-10 cm.

Stredne silná hyperhidróza

Na dlaniach alebo chodidlách sa nám tvoria kropaje potu a v podpazuší dosahujú škvrny na oblečení priemer 10-20 cm.

Silná hyperhidróza

Pot z nás doslova kvapká. Škvrny na oblečení mávajú v podpazuší viac než 20 cm v priemere. Odev je veľmi často prepotený aj na chrbte či v oblasti medzi nohami. Kropaje potu sa tvoria na dlaniach, chodidlách, chrbte, na nartoch nôh a chrbte ruky.

Možnosti terapie

Možno si poviete, že trošku potu ešte nikoho nezabilo. Život s hyperhidrózou, teda nadmerným potením však môže byť zložitejší ako život cukrovkára. Táto nepríjemná choroba môže viesť až k stavom úzkosti či k depresii. A riešenie je pritom jednoduché a dostupné. Pomôže botulotoxín.