--------------

Ochlpenie

Chĺpky na ľudskom tele plnili v dávnej minulosti dôležitú ochrannú funkciu pokožky pred vonkajšími vplyvmi. Z veľkej časti ju nahradil odev a dnes je ochlpenie skôr na príťaž a väčšina z nás by sa ho najradšej zbavila nadobro.

Nadmerné ochlpenie navyše nemusí byť len estetický problém. U mnohých žien ale aj mužov spôsobuje vážnu psychickú traumu.

Rozlišujeme dva typy nadmerného ochlpenia – hirzutizmus a hypertrichózu. Veľmi výrazné ochlpenie môže signalizovať napríklad aj endokrinologické ochorenie. Ochlpenie sa v tom prípade vyskytuje na miestach, kde prirodzene zarastajú muži – na brade, nad hornou perou, na prsiach či bruchu.

Za týmto problémom sa môže skrývať aj zvýšená produkcia mužských pohlavných hormónov, často sa však príčina nezistí. Vtedy je nadmerné ochlpenie súčasťou vrodeného typu.

Možnosti terapie

  • Ochlpenie môžeme odstraňovať dočasne alebo natrvalo. K dočasnému odstráneniu nadmerného ochlpenia slúžia elektrické epilačné strojčeky, depilačné krémy, peny, aplikácia studených voskov, orientálna depilácia, depilačná pinzeta a holenie žiletkou. Pokožka v týchto prípadoch zostáva hladká len niekoľko dní.
  • K dlhodobému permanentnému odstraňovaniu nežiaduceho ochlpenia patrí elektrokoagulácia (odstránenie chĺpkov elektrickou ihlou), fotoepilácia s IPL a epilačný laser.

Najmodernejšie metódy odstraňovania chĺpkov:

Okrem lekárskych terapií je možné využiť aj depiláciu voskom, ktorá patrí medzi kozmetické služby na klinike. 

Len málokto má na tele chĺpky jemné ako broskyňa. Preto sa ich ženy ale aj muži snažia zbaviť na čo najdlhšiu dobu, ideálne natrvalo. Veľmi výrazné ochlpenie môže signalizovať napríklad endokrinologické ochorenie. V tom prípade sa vyskytuje na miestach, kde prirodzene zarastajú muži – na brade, nad hornou perou, na prsiach či bruchu. Za tmavými a hrubými chĺpkami u žien sa môžu skrývať hormonálne poruchy.