--------------

Blog - Tomar - kozmetika, starostlivosť o pleť, starostlivosť o telo, zdravie a krása

10 dôležitých tipov pre zdravé opálenie

Vplyvom slnka, morskej, či chlórovej vody v bazéne sa naša pleť namáha a vyčerpáva, čím následne vysychá. Súbežne sa zbavuje aj zrohovatenej vrstvy pokožky, a tým odchádza opálenie a koža postupne bledne. Základom dobrého opálenia, ktoré vydrží čo najdlhšie je preto dobrá príprava a vhodná starostlivosť o pokožku.

 

Ako pripraviť pokožku na leto, aby bola krásna a zdravá? 

 

1. VITAMÍNY - Približne mesiac pred dovolenkou alebo dlhšie, je vhodné obohatiť stravu o väčšie množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré pokožke pomôžu získať zdravý bronz. Sú to najmä vitamíny A a betakarotén. Vždy voľte radšej prirodzenú formu betakaroténu, najmä ak fajčíte. Betakarotén pomáha dosiahnuť kvalitnejšie a rýchlejšie opálenie, podieľa sa na ochrane pokožky pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia, ktoré spôsobujú v organizme vznik nebezpečných voľných radikálov a chorobných zmien v bunkách kože – teda rakovinu kože, spomaľuje proces starnutia a dodáva pokožke aj správny farebný nádych. Vitamíny C a E posilňujú ochranné schopnosti kože a zároveň predlžujú opálenie pokožky.

 

2. POSTUPNOSŤ - Slnečným lúčom sa vystavujte postupne, najlepšie v kratších intervaloch, ktoré sa postupne predlžujú. Vyhnete sa tak nielen spáleniu pokožky, ale aj možnej alergickej reakcii na slnko.

 

3. PÍLING - Najprv píling potom opaľovanie – aby sa pokožka menej šúpala je dobré urobiť si celotelový jemný píling, ktorý zbaví kožu odumretých buniek, vďaka čomu bude pleť vyzerať zdravšie a aj opálenie vydrží dlhšie.

 

4. HYDRATÁCIA - Vďaka hydratácii pokožka žiari a úspešne sa tak bráni aj proti šúpaniu. Krémy a mlieka po opaľovaní udržujú pleť vláčnu, čo pomáha udržať nielen farbu ale aj zdravie pokožky.

 

5. VÝŽIVA A REGENERÁCIA POKOŽKY - Vyživujte pleť vhodnými telovými mliekami a produktami, ktoré obsahujú prírodné oleje, aloe vera a vitamín E. Kožu treba ošetrovať najmä po sprche. Použiť môžete aj špeciálne mlieka so samoopaľovacím efektom, ktoré vaše opálenie zvýraznia, ale i prípravky s aloe vera na regeneráciu pokožky a iné špeciálne prípravky po opaľovaní, ktoré obsahujú zložky pomáhajúce udržať vaše opálenie čo najdlhšie.

 

6. SAMOOPAĽOVACIE PRODUKTY - Pre dlhotrvajúci efekt a zvýraznenie opálenia môžete používať aj kvalitné samoopaľovacie prípravky.

 

7. HORÚCA VODA - Opálenej pleti naopak vôbec neprospieva vlhké prostredie a horúca voda. Vyhýbajte sa preto horúcim kúpeľom a saunám. Pri sprchovaní používajte preto vlažnú vodu, pretože tá horúca vyťahuje z buniek vlhkosť a vysúša pokožku, čo vedie k rýchlejšiemu blednutiu a odlupovaniu opálenej kože. Pod vodou netrávte dlhé minúty, pretože pokožku zbavujete jej prirodzenej ochrany, čím sa skôr vysuší a stratíte tak nadobudnutý bronz už za pár dní po opaľovaní. Dôležité je myslieť aj na to, že opálenú pokožku nie je vhodné nijako mechanicky dráždiť a šúchať, alebo robiť píling.

 

8. CHLÓR - Ak sa snažíte o pekné opálenie a hydratovanú pokožku, vyhýbajte sa bazénom, resp. chlórovej vode v nich. Chlór býva veľmi agresívny a koža po ňom ostáva suchá a môžu sa na nej vytvárať šupinky. Po každom kúpaní v bazéne sa preto nezabudnite dôkladne osprchovať. 

 

9. JEDÁLNIČEK – Potraviny sú pre zdravie pokožky veľmi dôležité. Pre dlhotrvajúce opálenie je dobré zamerať sa na potraviny bohaté na vitamín E (nachádza sa napr. v orieškoch, semienkach marhúľ, broskýň, jabĺk či v melóne). Tento vitamín je nevyhnutný pre zdravo vyzerajúcu pleť a pomáha aj pri udržaní žiarivej pokožky tým, že ju zbavuje nezdravých buniek a bojuje s voľnými radikálmi. Karotén telu dodáte z mrkvy, manga, špenátu či z brokolice. Je potrebné však mať na pamäti, že vitamín telo absorbuje iba v kombinácii s tukom, napr. kvalitným olivovým olejom.

 

10. OCHARANA KOŽE - Jednou z dôležitých vecí, na ktoré je treba myslieť je, že čím rýchlejšie zhnednete, tým rýchlejšie farbu z pokožky stratíte. Ak sa navyše spálite, hnedý odtieň zmizne, pretože pokožka sa zošúpe o to rýchlejšie. Okrem toho na seba nenechajú dlho čakať ani negatívne následky spálenia ako napríklad neželané vytvorenie pigmentových škvŕn, vrások, rôznych vyrážok, alergií a v najhoršom prípade v budúcnosti aj rakoviny kože. Používajte preto len kvalitné krémy s dostatočne vysokými ochrannými faktormi a netrávte na slnku dlhý čas najmä prvé dni, kedy si pokožka len zvyká. Počas poludňajších hodín, kedy je slnko najsilnejšie, choďte do tieňa, alebo využite tento čas na obed či oddych. Oddýchnete si nielen vy, ale aj vaša pokožka, ktorá sa potom opáli postupne a rovnomernejšie, a tým vydrží omnoho dlhšie krásne žiarivá a zdravá.

 

Výber opaľovacieho krému

Pri výbere opaľovacieho krému by ste mali zohľadniť hneď niekoľko faktorov. Jednou z najdôležitejších vecí je v prvom rade vedieť, aký je váš fototyp pokožky. Pokožka ľudí sa delí na šesť fototypov, a ktorý je ten váš sa dá najlepšie odhadnúť podľa nasledovného modelu:

  • Fototyp I - svetlá koža, ryšavé alebo svetlé vlasy, väčšie množstvo pieh, modré alebo zelené oči. Často sa spálite do červena, pokožka nepigmentuje (neopáli sa dohneda)
  • Fototyp II - svetlá pleť, menšie množstvo pieh, modré, zelené alebo sivé oči, opaľujete sa do červena a často sa pri opaľovaní spálite
  • Fototyp III - svetlohnedá pleť, hnedé až tmavé vlasy, hnedé oči. Opaľujete sa dobre, občas sa spálite, niekedy sa opálite do červena a Vaša pokožka pigmentuje ľahko do hneda
  • Fototyp IV - tmavá koža, tmavé vlasy a oči. Veľmi zriedka sa spálite, vaša koža vždy pri opaľovaní pigmentuje do hneda
  • Fototyp V - veľmi tmavá koža, tmavé až čierne vlasy. Pri opaľovaní sa nikdy nespálite a Vaša koža pigmentuje do tmavohneda
  • Fototyp VI - najtmavšie typy ľudí, ktorí sa pri opaľovaní nikdy nespália a slnečné žiarenie zvládajú najlepšie

 

opalovaci krem

 

Kožný fototyp vám napovie, koľko môžete ostať na slnku a aký ochranný faktor krému je pre vás najvhodnejší. Odtieň pokožky určuje množstvo pigmentu melanínu, ktorý ju chráni pred ultrafialovým žiarením. Tmavšia pokožka ho má viac, a preto je lepšie chránená voči nebezpečnému spáleniu.

Ďalej je to ochraný faktor, ktorý má skratku SPF (Sun Protecting Factor), teda číslo, ktoré vyjadruje, koľkokrát dlhšie sa človek môže opaľovať s naneseným krémom bez toho, aby sa pokožka spálila, na rozdiel od slnenia bez použitia ochranného prípravku. Ak máte napríklad prípravok so SPF 10, na slnku môžete byť 10-krát dlhšie ako je prirodzená doba ochrany vašej kože.

 

Slnko a detská pokožka

Okrem stupňa ochrany pred UV žiarením by sme sa mali rozhodovať aj na základe jeho zloženia, najmä, čo sa týka kozmetiky pre deti, tehotné ženy, ľudí s kožnými, obličkovými, neurologickými a pečeňovými ochoreniami treba aspoň orientačne poznať účinky látok, ktoré sa dnes považujú za rizikové. Dôležité je tiež rozlišovať, či opaľovací krém obsahuje chemické filtre, ktoré žiarenie absorbujú, alebo fyzikálne filtre, ktoré blokujú prienik slnečného žiarenia do pokožky. Malé deti a alergici by rozhodne mali uprednostniť prípravky na báze fyzikálnych filtrov.

Každý opaľovací krém by mal spĺňať svoju funkciu čo najlepšie – mal by zabezpečiť kvalitnú ochranu proti UV žiareniu. Je veľmi dôležité, pre koho je prípravok určený. Napríklad detská pokožka je totiž omnoho viac jemná a citlivá v porovnaní s pokožkou dospelého človeka, preto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri výbere produktu najmä, ak je pre malé dieťa. Detská pokožka je príliš jemná a citlivá a nie je ešte  dostatočne odolná voči akýmkoľvek vonkajším vplyvom. Na slnku by sa okamžite spálila. Každé prípadné spálenie si ich jemná pokožka zapamätá.

 

Rozdiel medzi UVA a UVB žiarením:

  • UVA – žiarenie, ktoré je zodpovedné za opálenie pokožky, keďže stimuluje farbivo v pokožke – melanín
  • UVB – stimuluje tvorbu vitamínu D v pokožke

 

uva a uvb

 

Čím je však ochranný faktor (SPF) opaľovacieho krému vyšší, tým viac blokuje UVB lúče. Pre potrebnú dávku vitamínu D, je preto vhodné slniť sa pravidelne, ale kratší čas, aby ste predišli spáleniu aj riziku rakoviny kože a zároveň nemuseli celoročne používať najvyšší ochranný faktor. 

 

NEZABÚDAJTE, že príliš veľa slnka kožu nielen vysušuje, ale spôsobuje aj predčasné starnutie, tvorbu vrások, pigmentových škvŕn či rozšírených cievok. Slnko môže pokožku spáliť, vyvolať aler­gické reakcie a pri nesprávnej starostlivosti pred nebezpečnými vplyvmi neskôr viesť k vzniku kožných nádorov. Dlhodobé škody sa totiž na našej koži často prejavia až oveľa neskôr...