--------------

Blog - Tomar - kozmetika, starostlivosť o pleť, starostlivosť o telo, zdravie a krása

TOMAR radil v decembri a v januári

Prinášame vám ďalší súhrn otázok a odpovedí za december a január. Radila vám MUDr. Adriana Tomeková. Vaše otázky ste mohli a naďalej môžete posielať na e-mailovú adresu klinikatomar@gmail.com.

Adriana Tomekova mala

Dobrý deň, mám tridsaťštyri rokov a posledné dva roky ma v zimnom období trápi suchá a iritovaná pokožka. V okolí očí, nosa a brady sa mi dokonca tvoria nepekné lišaje. Predtým som podobné problémy nikdy nemala a hoci používam hydratačné krémy, ktoré si na suché miesta nanášam aj niekoľkokrát denne, moja pleť je neustále napnutá a drsná na dotyk.  Po nanesení a vstrebaní krému necítim žiadnu úľavu, práve naopak, suchá pokožka sa neustále zlupuje a nepríjemne svrbí.
(Andrea 14, Žilina)

Dobrý deň Andrea, na vine môže byť niekoľko faktorov. Chladné obdobie so sebou totiž prináša mráz, vietor a paradoxne aj vykúrené priestory. V dôsledku toho naša pokožka znižuje produkciu prirodzeného kožného mazu a znižuje sa aj jej prirodzená obranyschopnosť. Pokožka je oslabená, suchá, omnoho citlivejšia, podráždená a vyskytujú sa na nej prejavy začervenania, šupiny a v extrémnych prípadoch bolestivé praskliny. Spomínate, že používate hydratačné krémy, ktoré si na suchú pokožku nanášate aj niekoľkokrát denne. Hoci kvalitné hydratačné krémy sú bohaté na vodu a tuky, ktoré chýbajú pokožke práve v zimnom období, s ich aplikáciou by ste to nemali preháňať. K najčastejším mýtom totiž patrí, že čím častejšie si nanesieme hrubú vrstvu krému, tým lepšiu hydratáciu pleti dosiahneme. Nadmernou aplikáciou totiž môžeme pleť predávkovať lipidmi, ktoré spôsobia zbytočné zahlcovanie pleti odumretými bunkami kože. Pleť si následne nemôže vydýchnuť a pôsobiť sviežo. Odporúčam Vám preto, aby ste si zakúpili mastný hydratačný krém na citlivú pokožku, ktorý je bohatý na rastlinné, ale aj živočíšne tuky. Výborné sú najmä produkty s extraktom z nechtíka či krémy so systémom voda v oleji, s vitamínmi A a C a minerálmi. Ráno používajte mastnejší krém a večer výživný krém na suchú a citlivú pokožku. Keďže sa Vám na pleti tvoria lišaje, odporúčam, aby ste si v lekárni zakúpili krém Bioderma Atoderm PO ZINC, ktorý je bohatý na čistiace zložky a obmedzuje rozmnožovanie mikroorganizmov, ktoré sú zodpovedné za zhoršenie stavu pokožky. Tento krém rýchlo redukuje začervenanie a vďaka zvlhčujúcim a anti-dehydratačným zložkám posilňuje kožnú bariéru.

 

Dobrý deň, mám štyridsať rokov a uvažujem o aplikácii botulotoxínu do hlbokých vrások na čele. Mám natetované obočie a bojím sa, že výplň vrások botulotoxínom by mohla zmeniť jeho tvar. Aké s tým máte skúsenosti, existuje tu riziko deformácie? (Beáta 40, Bratislava)

Dobrý deň Beáta, ak je tento neinvazívny zákrok vykonaný správne, tvar Vášho obočia by sa nemal zdeformovať. Práve naopak, botulotoxín Vám pomôže odstrániť deformovanú mimiku v oblasti čela a  medziobočia. Odporúčam Vám, aby ste si vybrali skúseného lekára, ktorý má dobré referencie a veľa spokojných klientov.

 

Zdravím Vás pani Tomeková, už niekoľko rokov sa snažím zbaviť červených cievok, ktoré mi nepekne zdobia nos a líca. Vyskúšala som rôzne krémy od  kožnej lekárky, medzi inými Rozex, Ectasin, prípravky od Vichy, antibiotiká, ale nič mi zatiaľ nepomohlo. Absolvovala som aj zákrok elektrickou ihlou, ale tá mi cievky ešte viac zvýraznila. V súčasnosti používam dobre krycí mejkap, ktorý mi však zaťažuje pokožku, v dôsledku čoho je citlivá a suchá. Hľadám preto konečné riešenie, ktoré by prinavrátilo zdravie mojej pleti (Linda 29, Malacky)

Dobrý deň Linda, krémy nepredstavujú komplexné riešenie tohto problému. Hoci môžu znížiť lokálne prekrvenie, spevňujú stenu ciev a pôsobia proti ich novotvorbe, nedokážu ich úplne odstrániť.  Podľa toho ako opisujete stav Vašej pokožky, verím, že pomocou IPL laseru by sa dali cievky úspešne odstrániť. Zákrok je nutné naplánovať na zimné mesiace na neopálenú pokožku. V závislosti od charakteru cievok sa ošetrenie opakuje jeden až trikrát v trojtýždňových intervaloch. Už pri prvom sedení sa Vám môže stratiť až polovica cievok. Zmierniť ich tvorbu môžete aj prírodnými spôsobmi. Do svojho jedálnička by ste preto mali zaradiť pohánku, vitamín C či avokádo. Zároveň by ste sa nemali vystavovať nadmernému UV žiareniu, navštevovať sauny a konzumovať veľké množstvo alkoholu.

 

Dobrý deň, po puberte mi na pokožke zostali malé jazvičky, ktorých by som sa chcela zbaviť. Používala som rôzne krémy a prípravky na sťahovanie pórov, ale zlepšenie je zanedbateľné. Vedeli by ste mi poradiť či existuje nejaké ošetrenie, ktoré by mi jazvičky vyhladilo, prípadne úplne zredukovalo? Ďakujem. (Petra 22, Nitra)

Dobrý deň Petra, možností ako sa popasovať s jazvičkami z pubertálneho veku je niekoľko. U nás na klinike ponúkame ošetrenie bunkovým laserovým peelingom, ktorý kožné bunky regeneruje, odstraňuje rozšírené póry a vyhladzuje povrchové jazvy. Účinnou terapiou je tiež neinvazívny frakcionovaný laser. Vynikajúce výsledky sa dajú dosiahnuť aj pomocou chemického peelingu. Ten rýchlo a účinne sťahuje póry, zjemní povrchové jazvy, odstráni pigmentové fľaky a regeneruje pokožku. Používa sa pri ňom peelingová zmes špeciálnych prípravkov s obsahom kyseliny glykolovej (AHA). Viac informácii o všetkých procedúrach nájdete na našej stránke v sekcii služby – tvárové ošetrenia.

 

Dobrý deň, moja láska k slnku si začala tento rok vyberať svoju daň. V okolí očí a na lícach sa mi po lete objavili pigmentové škvrny. Rada by som sa preto informovala či sa dajú odstrániť a koľko by som za ošetrenie zaplatila. Ďakujem vopred za radu. (Magda 49, Holíč)

Dobrý deň Magda, uspešné bielenie jemných pigmentových škvŕn môžete dosiahnuť aj pomocou peelingov a krémov, ktoré obsahujú ovocné kyseliny. Ich cena sa v závislosti od značky pohybuje okolo 60-100 eur. U mladších žien a pri ľahšej forme hyperpigmentácie sa odporúča chemický peeling kyselinou glykovou, alebo hlboký peeling kyselinou trichloroctovou, ktoré odstránia jemnú pigmentáciu a zároveň vybielia aj výrazné fľaky. Ak  sa rozhodnete pre peeling, je nutné počítať s niekoľkými sedeniami, kým hyperpigmentácia úplne nezmizne. Účinná  a obľúbená je aj aplikácia laserového lúča, ktorý prenikne do spodnej vrstvy pokožky a následne roztriešti pigment na drobné čiastočky. Dokonalé odstránenie pigmentových škvŕn sa dá docieliť pomocou IPL/intenzívnym pulzným svetlom, jednej z najefektívnejších a najmodernejších metód súčasnosti. Ak už sa rozhodnete pre hociktorú možnosť, je ideálne postúpiť procedúry v zimných mesiacoch, keď je pokožka oddýchnutá. 

Neváhajte sa opýtať na čokoľvek o našich procedúrach a o ich priebehu. Vaše otázky alebo aj fotografie s konkrétnym problémom nám zasielajte na e-mailovú adresu klinikatomar@gmail.com. Každý mesiac Vám v poradni odpovedia MUDr. Tomeková, MUDr. Murárová alebo MUDr. Pastyriková.